czwartek, 26 maja 2011

Decoupage na tkaninie. Technika.Kleje

Uwielbiam szyć. Tworzyć rzeczy jedyne w swoim rodzaju.
Ostatnio dopadła mnie technika decoupage. Z nastawieniem na zdobienie tkanin.
Zaczęłam od Heritage Napkin Podge. Jeśli nakłada się go według przepisu na opakowaniu motyw staje się twardy. Przez co często podczas użytkowania motyw pęka. Do tego trzeba bardzo uważać, bo brudzi brzegi.

Cena: 120 ml - 21,70 zł
          250 ml - 33.30 zł
Viva Decor medium transferowe do tkanin. Transparent na tkaniny jasne. Opak do tkanin ciemnych. Wycina się motyw z serwetki z naddatkiem. Smaruje się klejem najlepiej koszulkę do akt. Nakłada motyw i pokrywa znów klejem. Trzeba poczekać kilka godzin. Ja nakładam go wieczorem i zajmuję się nim rano. Serwetka staje się gumowaną nalepką. Wycina się dokładnie motyw. Kładzie na materiał. Przykrywa papierem do pieczenia. I dociska gorącym żelazkiem przez taki pi razy oko 3 do 4 minut. Można trochę dociskać brzegi motywu.


Cena: 82 ml -17.00 zł.

Renesans klej do tkanin. Nie zostawia śladów na brzegu. Jest bardzo płynny co bardzo ułatwia pracę. Nakładam klej na środku na miejsce gdzie ma być motyw. Przykładam serwetkę. Dociskam gąbką i smaruję miękkim pędzelkiem z klejem motyw od środka na zewnątrz. Można poprawić klejenie od lewej strony. Wtedy jest pewność, że motyw nie odpadnie.


Cena: 125 ml - około 16,00 zł.

Klej Nerchau. Jest gęsty. Nakładam klej pod motyw. Nakładam motyw. Dociskam gąbką od środka na zewnątrz. I pokrywam klejem jeszcze raz.


Cena: 59 ml - 10,00 zł
          250 ml - 29,00 zł

Klej Craft Line. Ma formę galaretki. Nakładam go podobnie jak Nerchau. Moim zdaniem jest mocniejszy, ale nie sprawia, że motyw jest twardy. Nie brudzi brzegów. W odróżnieniu od Nerchau, motyw pokryty Craft Line jest delikatnie błyszczący.


Cena: 100 ml -12,00 zł.

Klej Stamperia. Delikatnie, bo może tworzyć dodatkowe obrzeża. Ale nie są tak intensywne jak Heritage. Jest bardzo gęsty. Ale i mocno trzyma motyw. Świetny do papieru ryżowego. Tylko ta butelka z wąskim otworem. Wrr…


Cena: 60g - 22,00 zł.

Idea Maimeri . Jedyny, który przykleja papier do decoupage. Papier trzeba namoczyć. Pokryć warstwą kleju. Przyłożyć motyw do tkaniny. Docisnąć, można na przykład wałkiem lub gąbką. Pokryć klejem górę motywu. Bardzo dokładnie po brzegi. Ale nie wychodząc mocno za brzegi , bo robią się ciemne. Zostawić do wyschnięcia. Motyw staje się gumowany i delikatnie lepki.


Cena: 125 ml - 20 zł.

Picture perfect Dala
Nie stosować według przepisu i będzie dobry. :)
Okazuje się, że ma te same właściwości, co zwykły klej Dala. Pięknie rozciąga serwetki. Nie rwie ich. Nie zostawia paskudnych plam na brzegach motywu. Robi coś na kształt gumowanki z serwetki. Naprasowanka staje się elastyczna.Cena: 125 ml - 16,00 zł

Tu ogólny sposób nakładania motywów.
Wyciąć motyw. Nałożyć klej na tkaninę pod motywem. Ja z grubsza odznaczam zakres motywu ołówkiem. Bardzo delikatnie! Przykładam motyw. Dociskam gąbką. Sprawdzam czy brzegi gdzieś nie odstają. Unoszę delikatnie pęsetą i cienkim pędzelkiem podkładam klej. Dociskam. Później traktuję znów klejem. Czekam aż wyschnie najczęściej dobę. Choć można krócej.
Zaprasowuję gorącym żelazkiem przez papier do pieczenia. Biorę jego większą ilość aby pokrywał nie tylko motyw, ale i materiał. Wtedy znikome są szanse , że tkaninie zażółknie. Najpierw prawą stronę. Trochę czekam, żeby motyw z papierem nie odszedł lub nie poderwały się brzegi.
Później lewą stronę, ale kładę też papier do pieczenia na deskę. Na wszelki wypadek aby motyw na desce nie został.
Zalecam nakładanie motywów na miejsca narażone na najmniejsze zagięcia. Bo motyw może się zniekształcić. Zresztą każdej naprasowance takie miejsca szkodzą.
Pierze się takie rzeczy w pralce do temperatury 40 stopni maksymalnie. Producenci klejów zalecają 30 stopni. Nie zalecam prać w ręku. Bo jak pierzemy w ten sposób to albo trzemy materiał lub go wygniatamy. I efekty mogą być destrukcyjne dla naszego dzieła.
Czytającym może się wydawać, że to jest męczący sposób tworzenia i pielęgnacji ubrań. Ale ja uwielbiam rzeczy inne, niepowtarzalne. Których nie uświadczysz na ulicy.

1 komentarz:

  1. Witaj mam pytanko właśnie zakupiłam klej firmy Maimeri do tkanin i zastanawiam się ile musi upłynać czasu od klejenia do prasowania, czy serwetka musi być całkiem sucha? Oraz czy papier podłożony pod materiał (papier do pieczenia lub alufolia nie przyklei się do materiału z drugiej strony?
    Ukłon w strone twoich prac, bardzo ładne i masz wyobraźnie oraz pomysłowość, pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń